میکروکتاب
  
  

  

  
  
  

دانشکده کسب‌وکار

خرید اشتراک دانلود اپلیکیشن
Unknown

مقدمه

 

چرا من اینقدر روی بازاریابی و به خصوص بازاریابی شبکه‌ای به عنوان بخش مهمی از کسب‌وکار تاکید دارم و آن را پیشنهاد می‌دهم؟ به دلیل صحبت‌هایی که می‌شنوم و نامه‌هایی است که معمولا از سمت مردم می‌گیرم. آنچه در ادامه آورده شده مثال یکی از همین نامه‌هاست.

«آقای رابرت کیوساکی گرامی سلام. اسم من سوزان است و این نامه در مورد همسرم آلن است. او همه کتاب‌های شما را با دقت مطالعه کرده است و کاملا پتانسیل لازم برای اینکه به یک کارآفرین تبدیل شود را دارد. البته من به همسرم گفته‌ام که قرار است برای شما نامه‌ای بنویسم و در مورد یک موضوع از شما مشورت بگیرم؛ تا کنون هیچ‌کدام از کتاب‌های شما را مطالعه نکرده‌ام و نمی‌دانم که شما در مورد موضوعی که می‌خواهم بیان کنم چه موضعی دارید. شوهر من مدت زمان زیادی برای یک شرکت که کارش فروش ویتامین و محصولات سلامتی بود کار کرده است. این شرکت به صورت هرمی بود. یعنی فرد قبلی در زنجیره هرم، فرد دیگر را برای فروش به اختیار می‌گیرد. این زنجیره به همین ترتیب تا پایین ادامه پیدا می‌کند. این موضوع باعث نگرانی من نمی‌شد اما بعد فهمیدم که آلن در حال هدر دادن زمان خود است. چون او تلاش زیادی برای تقویت شهرت و شرکت فرد دیگری می‌کند اما در نهایت کسی که سود این تلاش‌ها را بدست می‌آورد، آلن نیست بلکه صاحب شرکت است. آن‌ها به او می‌فروشند با این باور که او در حال آغاز کسب‌وکاری برای خودش است. اما نمی‌توانم نام او را در شرکت ببینم. این چطور کسب‌وکار است که نمی‌توانم نام همسر خودم را روی ویتامین‌ها و محصولات ببینم؟ حتی پول زیادی هم به او نمی‌دهند. من تمایل دارم که همسرم برای خودش یک سرمایه‌گذاری انجام دهد و دیگر برای کسی کار نکند. او برای شما احترام زیادی قائل است و شاید بتواند نظر شما را در مورد این موضوع بپذیرد چون اصلا نظر من را قبول ندارد. مشورت کردن با شما خیال من را راحت‌تر می‌کند. به هر حال از اینکه وقت می‌گذارید و این نامه را مطالعه می‌کنید، از شما سپاسگزارم.»

پاسخ من: به احتمال زیاد برخی از شماها این موضوع را می‌دانید که من ایمیل‌های زیادی دریافت می‌کنم. همین موضوع باعث می‌شود که زمان کافی برای پاسخ دادن به همه آن‌ها را نداشته باشم. این کتاب را با چنین نامه‌ای آغاز کردم چون بیشتر سوال‌هایی که مردم از من دارند و بیشتر نگرانی‌هایشان شبیه به نامه‌ای است که این خانم برای من نوشته است.

چنین پرسش‌ها و نگرانی‌هایی بسیار بااهمیت هستند و من به شدت تحت تاثیر صداقت این فرد قرار گرفتم. در دنیایی که به شدت در حال تغییر است، روشن ‌فکر بودن اهمیت ویژه‌ای دارد. بسیاری از مردم دوست دارند بدانند که چرا من بازاریابی شبکه‌ای را پیشنهاد می‌کنم. به ویژه که تا به حال با چنین شرکت‌هایی در ارتباط نبوده‌ام و درآمدی هم از تجارت بازاریابی شبکه‌ای کسب نکرده‌ام.

البته باید روی این نکته تاکید کنم که بازاریابی شبکه‌ای را برای همه مناسب نمی‌دانم. به همین دلیل وقتی این کتاب را بخوانید متوجه می‌شوید که بازاریابی شبکه‌ای مناسب شما هست یا بهتر است به دنبال منبع درآمد دیگری بروید. به طور کلی اگر قبلا در این زمینه فعالیت داشته‌اید این کتاب آن چیزهایی که از قبل می‌دانستید را تصدیق می‌کند.

اگر هم به فکر این هستید که کسب‌وکار بازاریابی شبکه‌ای را آغاز کنید، معتقدم که با برخی از مهم‌ترین ارزش‌ها و فرصت‌های پنهانی که یک کسب‌وکار بازاریابی شبکه‌ای به شما می‌دهد، آشنا خواهید شد. این دقیقا همان ارزش‌هایی است که بسیاری از افراد، موفق به دیدن آن‌ها نخواهند شد.