میکروکتاب
  
  

  

  
  
  

تصمیم‌گیری به روش درست

خرید اشتراک دانلود اپلیکیشن
Unknown

مقدمه

 

مهم‌ترین مسئله‌ای که زندگی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، تصمیم‌هایی است که همیشه در حال گرفتن هستید. افراد زیادی هستند که از فرآیند درست تصمیم‌گیری اطلاعی ندارند و در این خصوص آموزشی هم ندیده‌اند. این میکروکتاب به شما کمک می‌کند تا در مورد کیفیت و چگونگی تصمیم‌هایی که می‌گیرید، تغییراتی به وجود آورید تا بتوانید در زمان مناسب بهترین تصمیم‌ها را بگیرید.

تصمیم‌های درست باعث می‌شوند که کیفیت بخش‌های مختلف زندگی شما بهبود پیدا کنند. به همین دلیل باید با اصول تصمیم‌گیری درست آشنا شوید و آن را اجرا کنید تا شاهد نتایج شگفت‌انگیز آن در زندگی شخصی و کاری خود باشید.

بخش‌های زندگی ما با تصمیم‌هایی که می‌گیریم گره خورده است. صبح باید چه ساعتی از خواب بیدار شوم؟ امروز کفش مشکی به پا کنم یا قهوه‌ای؟ چه چیزی برای صبحانه میل کنم؟ وقتی می‌خواهم سر کار بروم باک ماشین را پُر کنم یا در راه بازگشت به خانه این کار را انجام دهم؟

فرآیند تصمیم‌گیری فقط مختص به محل کار نیست، وقتی در خانه هستید هم مدام تصمیم می‌گیرید. مثلا به این می‌اندیشید که شام چه بخورم؟ شام را در خانه میل کنم یا به رستوران بروم؟ می‌خواهم چه کاری را انجام دهم؟ چه برنامه‌ای از تلویزیون را تماشا کنم؟ این تصمیمات ساده هستند و می‌توانید به راحتی بین چند گزینه‌ای که پیش‌رو دارید، یکی را انتخاب کنید. اما وقتی که پای گرفتن تصمیم‌های مهم به میان می‌آید، تصمیم‌های عادی با وقفه مواجه می‌شوند. مثلا وقتی یک قطعه مهم از ماشین برای چندمین بار خراب می‌شود، شما باید بین خرید قطعه جدید با مبلغ ۲۰۰۰ دلار یا خرید یک ماشین جدید تصمیم بگیرید. یا وقتی رئیس‌تان به شما تذکر می‌دهد که ممکن است در آینده‌ای نزدیک اخراج شوید و شما باید بین پیدا کردن یک شغل جدید یا بیشتر کار کردن و تلاش برای ماندن در همان شرکت تصمیم بگیرید. این‌ها نمونه‌ای از اتفاقاتی هستند که باعث می‌شوند با تصمیم‌های پیچیده‌ای روبه‌رو شوید و در این کتاب شما با اصول صحیح تصمیم‌گیری آشنا می‌شوید.