میکروکتاب
  
  

  

  
  
  

قورباقه‌ات را قورت بده

خرید اشتراک دانلود اپلیکیشن
Unknown

مقدمه

 

در این میکروکتاب، شما یک سری ایده‌‌هایی عملی یاد می‌گیرید که می‌توانید برای انجام سریعتر کارها از آنها استفاده کنید و از هر زمان دیگری بهره‌ورتر باشید. من می‌خواهم تعدادی از بهترین روش‌هایم که طی ۳۰ سال گذشته، با برخی از بهره‌ورترین و پردرآمدترین افراد جهان به کار بردم را به شما ارائه دهم.

این بزرگترین پیشرفتی است که می‌توانید داشته باشید. دستاوردهای شما پاداش‌هایتان را تعیین می‌کنند. هر فردی، می‌خواهد پول بیشتری به دست آورد، موفق‌تر باشد، خانه و ماشین زیباتری داشته باشد و بدون داشتن نگرانی مالی، حساب بانکی با ارقام قابل توجهی داشته باشد. نکته کلیدی این است که یاد بگیرید چطور به نتایج بهتری برسید.

نکته جالب اینجاست که همه افراد در طول شبانه‌روز به طور یکسان ۲۴ ساعت زمان در اختیار دارند. برخی از آنها از ۲۴ ساعت به شکل فوق‌العاده‌ای استفاده می‌کنند و کارهای زیادی انجام می‌دهند، بقیه هم روزشان را با انجام کار بسیار کم سپری می‌کنند. اما در پایان روز، مهمترین چیز، نتایجی است که به دست آورده‌اید. به طور کلی، در دنیای کسب‌وکار، هیچکس واقعا به این که شما چقدر آدم خوب، مردم‌پسند، شاد یا هر چیز دیگری هستید، اهمیت نمی‌دهد. فقط این برایشان مهم است: «آیا کارتان را انجام داده‌اید؟ آیا مهمترین کارها را انجام داده‌اید؟ آیا کارهایی که بیشترین مسئولیت را در آنها دارید انجام داده‌اید؟» من در این میکروکتاب به شما نشان می‌دهم که چطور این کار را انجام دهید.

 

زشت‌ترین قورباغه‌ات را بخور

داستان قورباغه‌ات را قورت بده از نقل قول مشهور مارک تواین (Mark Twain) گرفته شده است. مارک می‌گوید: «اگر اولین کاری که هر روز صبح باید انجام دهی این باشد که قورباغه زنده‌ای را قورت دهی، در بقیه روز خیالت راحت است که سخت‌ترین و بدترین کاری که ممکن است در تمام روز برایت پیش بیاید را انجام داده‌ای.»

یعنی قورت دادن قورباغه زند،ه سخت‌ترین و نفرت‌انگیزترین کاری است که در طول روز باید انجام دهید و به احتمال زیاد آن را مدام به تعویق می‌اندازید. همانطور که می‌دانید، تعلل در انجام کارها، نه تنها دزد زندگی، بلکه دزد رویاها هم است. در حقیقت، این کار منجر به شکست می‌شود. به تعویق انداختن کارها عادت بدی است که یاد گرفته‌اید، اما می‌توانید با غلبه‌ بر تعلل و انجام به موقع آنها، عادت جدیدی در خودتان ایجاد کنید. در این میکروکتاب نحوه غلبه‌بر این عادت را یاد می‌گیرید.

در خصوص خوردن قورباغه زنده، ۲ تا قاعده وجود دارد:

اولی این است که اگر مجبور به خوردن بیش از یک قورباغه هستید، ابتدا زشت‌ترین آنها را بخورید. این به این معناست که ابتدا سخت‌ترین و مهمترین کار را انجام دهید، چون این روش بیشترین تفاوت را در برنامه روزانه‌تان ایجاد می‌کند. پس از اینکه مهمترین کارتان را انجام می‌دهید، متوجه می‌شوید که بقیه کارهای‌تان خیلی بهتر پیش می‌روند.

قاعده دوم این است اگر مجبورید فقط یک قورباغه را بخورید، که البته همه ما باید این کار را انجام دهیم، ارزشش را ندارد که بنشینید و برای مدتی طولانی به آن نگاه کنید. به عبارت دیگر، سخت‌ترین کار را در اولویت برنامه روزانه‌‌تان قرار دهید و فقط به انجام همان کار بپردازید. کمی جلوتر به این مسئله بر می‌گردیم و آن را بررسی می‌کنیم.

نکته مهم اینجاست که شما نمی‌توانید گذر زمان را مدیریت کنید، فقط می‌توانید خودتان را مدیریت کنید. یعنی شما این توانایی را دارید که انتخاب کنید چه کاری را ابتدا و چه کاری را بعدا انجام دهید و تمام زندگی‌تان در همین توانایی انتخاب خلاصه می‌شود. وقتی مهمترین کار را انتخاب می‌کنید و تصمیم می‌گیرید که ابتدا آن را انجام دهید، زندگی‌تان را بلافاصله در مسیر رشد و ترقی قرار می‌دهید. در واقع، شما می‌توانید با تغییر ترتیب انجام دادن کارها به طوری که از زمانتان تا جای ممکن بهره ببرید، عملکرد و بازده‌تان را در یک روز دو برابر کنید.

بنابراین، آنچه در موردش صحبت می‌کنیم، مفهوم انتزاعی در کسب و کار یا همان مدیریت زمان نیست. ما درباره مدیریت زندگی و هر اتفاقی که برایتان می‌افتد صحبت می‌کنیم. هر کاری که انجام می‌دهید، میزان موفقیتتان را تعیین می‌کند. یعنی یا شما را به سوی موفقیت می‌برد یا از مسیر درست منحرفتان می‌کند. پس هر تصمیمی که می‌گیرید مهم است.

دومین اصل مهم این است که شما نمی‌توانید زمان‌ را ذخیره کنید. فقط می‌‌توانید آن را صرف انجام کارهای متفاوت و منحصربه‌فرد کنید. این موضوع بسیار مهم است. شما نمی‌توانید زمان را ذخیره کنید، چون به طور غیرقابل اجتناب و ناگزیری می‌گذرد، اما می‌توانید از آن به شکل دیگری استفاده کرده و صرف کارهای با ارزش‌تر کنید.

برخی افراد ساعتی ۱۰ دلار و برخی دیگر ۱۰۰ دلار درآمد دارند. تفاوت آنها چیست؟ آنها از لحاظ هوش، توانایی و استعداد طبیعی هیچ فرقی با هم ندارند. فقط کسانی که درآمد بالاتری دارند، زمان‌شان را صرف انجام کارهای با ارزش‌‌تر می‌کنند.

حالا بیایید درباره «ترک خلاق» صحبت کنیم. یکی از روش‌‌های خوبی که در مدیریت زمان یاد گرفتم، این است که صرفا با انجام کار بیشتر، نمی‌توانید کارآمدتر و سودمندتر باشید. شما نمی‌توانید فهرستی طولانی از کارهایی که باید در طول روز انجام دهید داشته باشید. روش درست این است که از انجام برخی کارها دست بکشید.

تنها راهی که می‌توانید زمان و زندگی‌تان را تحت کنترل بگیرید، این است که از انجام کارهایی با ارزش کمتر دست بکشید و فقط روی انجام چند کار با ارزش بالاتر تمرکز کنید. اگر این کار را انجام دهید، همه چیز برایتان موفقیت‌آمیز می‌شود.

بنابراین، وقتی صبح فهرست کارهای روزانه‌تان را می‌نویسید، باید از لحاظ ذهنی هم این کار را انجام دهید. به کارهایی که در فهرست‌تان نوشته‌اید نگاه کنید و با خودتان بگویید: «آیا لازم است که این کارها با اولویت انجام شوند؟» اگر جواب منفی است، از انجام آنها صرف‌نظر کنید یا حداقل تا زمانیکه کارهای مهمتر انجام نشده‌‌اند، سراغ آنها نروید.

گوته، فیلسوف آلمانی می‌گوید: «کارهایی که بیشترین اهمیت را دارند به هیچ وجه نباید تحت‌الشعاع کارهای کم اهمیت‌تر قرار گیرند.» ماهم باید مراقب این مسئله باشیم.