میکروکتاب
  
  

  

  
  
  

رشد در دوران رکود

خرید اشتراک دانلود اپلیکیشن
ناشناخته

مقدمه

 

امروزه اکثر شرکت‌ها برای تداوم افزایش درآمد، سود و فروش خود با فشارهای زیادی روبرو هستند. در گذشته پاسخ به این امر بسیار ساده بود: "نوآوری در تولید" که به معنای ساخت محصولات جدید و کارآمدتر بود.

اما باید این را در نظر بگیریم که این روزها شرکت‌های بسیاری از این استراتژی استفاده می‌کنند و مصرف‌کنندگان تمایلی ندارند تا بابت کالا‌هایی با تفاوت کیفی کم، هزینه بیشتری پرداخت کنند. بنابراین شرکت‌ها برای ادامه رشد خود باید به دنبال برنامه‌ای فراتر از استراتژی‌های تولید محصول با روش‌های سنتی باشند.

در دنیای امروز بهترین روش برای رشد اقتصادی، ایجاد "نوآوری در تقاضا" است؛ یعنی شناسایی و برطرف کردن نیاز‌های مشتری به صورتی که فراتر از محصولات و خدمات برانگیخته ‌شوند. نوآوری در تقاضا به معنای تمرکز روی کنترل سرمایه‌های پنهان در راستای ایجاد ارزش‌افزوده برای مشتری است. این سرمایه‌های پنهان، بخش فرعی و جانبی در ارائه محصول یا خدمات اصلی خواهند بود که به شکل زیر به آنها اشاره خواهیم کرد:

دسترسی منحصر به فرد به پایگاه مشتریان که به درستی و با دقت تعریف و ایجاد شده باشد.

پایگاهی بزرگ از مصرف‌کنندگانی که با محصولات و خدمات شما آشنا شده باشند.

تسلط به دانش فنی و اطلاعات دقیق درباره صنعتی که به آن مشغول هستید.

 

لزوم نوآوری در تقاضا، بیشتر از آنکه در راستای انتقال ارزش‌ اقتصادی باشد، به جهت ایجاد توسعه به منظور توسعه مرز‌های بازار، کاربرد دارد. نقطه شروع این روش، تمرکز روی استفاده مصرف‌کننده از محصول است. برای مواجهه با مشکلات بزرگ احتمالی و بهبود عملکرد، راه‌‌حل‌های پیش‌بینی شده و برنامه‌ریزی از اهمیت زیادی برخوردارند. بنابراین شرکت‌هایی که مهارت خوبی در ایجاد روش نوآوری در تقاضا، به دست آورده‌اند، کاری فراتر از تصاحب ارزش و سهم بازار در کسب‌وکار‌های سنتی انجام می‌دهند. آنها همچنین ارزش‌های تازه و مسیرهای پیشرفت جدیدی برای ایجاد درآمد‌ و سود‌ به وجود می‌آورند که این قابلیت را دارند حتی صنعت‌های به بلوغ رسیده را دچار تحول نمایند.

برای ایجاد روند سوددهی جدید از طریق روش نوآوری در تقاضا، یک فرآیند ۵ مرحله‌ای باید طی شود:

۱. شناسایی فرصت‌ها به منظور اطلاع از نیاز‌های بعدی مشتریان.

۲. درک دقیق و کامل از سرمایه‌های پنهان در مجموعه خود.

۳. پیدا کردن محدودیت‌های نهفته مجموعه .

۴. توسعه نمونه‌ای از کسب‌وکارهای قدرتمند به منظور تبدیل فرصت‌ها به واقعیت.

۵. ایجاد طرح عملیاتی نوآوری در تقاضا برای کسب‌وکار خود و شروع به کار.

 

خبر خوب این است که اگر همین حالا فرآیند ایجاد توسعه تدریجی را شروع کنید، به احتمال زیاد چند قدم از سایر رقبای خود پیش خواهید افتاد. بنابراین تعلل نکنید. برای اکثر شرکت‌ها، تنها راه‌حل واقعی جایگزین برای ارتقا به نظامی با توسعه و رشدی تازه، درگیر شدن با چالش‌های بی‌پایان مدیریتی است. چالش‌هایی که در اثر رکود شرکت به وجود آمده‌اند. باید بدانید که شما هنوز هم فرصت فاصله گرفتن از چنین سرنوشتی را دارید. شما این فرصت را دارید تا روحی تازه در سیستم مدیریتی و کارکنان خود بدمید و در زمینه ایجاد رشد و توسعه برای صنعت خود پیشتاز باشید. پس این فرصت را تصاحب کنید.