میکروکتاب
  
  

  

  
  

  

درساژ

ناشناخته

فصل اول

تعهد

 

اولین چالشی که هر سوارکار با آن روبروست این است که مطمئن شود اسب می‌‌خواهد برنده شود یا نه. به عبارت دیگر، سازمان‌‌ها زمانی موفق می‌‌شوند که همه اعضای آن‌ میل به موفقیت داشته باشند. کافی نیست که فقط مدیران مشوق داشته باشند. در قدیم تصور بر این بود که کلید موفقیت فقط همین است که افراد سر کارشان حاضر شوند. اما امروزه سازمان‌های موفق، اعضایشان را درگیر کار می‌‌کنند. از همه دعوت می‌‌شود تا ایده‌‌هایشان را در مورد چگونگی بهبود کار ارائه دهند.

 

«برای کارکنان احساس تعهد به افراد، خیلی آسان‌‌تر از احساس تعهد به یک شخصیت انتزاعی مانند شرکت است.» پیتر کاپلی، مدرسه وارتون

 

 

ایجاد تعهد

 

کِنِت لیویس، مدیرعامل بانک آو امریکا می‌گوید: «تمام چیزهای ظریفی که رهبران باید بر آن تمرکز کنند، هر روز مهم‌تر می‌‌شود. موضوعاتی مانند توسعه حرفه‌‌ای و مدیریتی، کار و خانواده، کیفیت زندگی و هر آن‌چه به افرادتان دلیلی می‌‌دهد که هر روز برای بیدار شدن و سر کار رفتن هیجان داشته باشند.»

دنبال کارکنانی باشید که نه تنها تجربه و مهارت، بلکه تعهد و انگیزه بالایی هم دارند.

اطمینان حاصل کنید که هر کارمند دقیقاً می‌‌داند چه چیزی از او خواسته شده و تمام منابع لازم را برای کارآ بودن در اختیار دارد. همچنین مطمئن شوید آن‌ها برای شروع وظیفه منتظر اطلاعات بیشتر یا دستورالعمل‌‌های مافوقشان نیستند.

به کارکنان خود اختیارات بیشتری دهید که خودشان کار خود را مدیریت کنند. با ارائه هر نوع آموزش اضافی که نیاز است این اختیارات را با دانش ترکیب کنید، تا بتوانید از همه ابزارهای کسب و کار جدید به‌طور مؤثرتری استفاده کنید.

با کلافگی در محل کار مبارزه کنید و کمی تفریح چاشنی کار کنید. مثلا می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

انجام قرعه‌‌کشی هفتگی با جایزه‌‌ای کوچک مثلاً به اندازه ۵۰ هزار تومان.

چرخش کار و وظایف را به امری معمول تبدیل کنید.

گاهی کار را یک ساعت زودتر تعطیل کنید و جشن بگیرید.

اهدافی تخیلی را تعیین کرده و برایشان جوایز بزرگی بگذارید.

با تغییرات منظم در محیط کار، همه چیز را تازه نگه دارید، حتی چیزهای کوچک مثل تغییر درجه نور می‌‌تواند بهره‌‌وری را افزایش دهد.

به کارکنان کمک کنید حس تعلق، وفاداری و افتخار را در تیم‌‌شان پرورش دهند. یعنی اجازه دهید هر کاری که برای ایجاد روحیه تیمی لازم است انجام دهند. هرچه این فعالیت‌‌ها غیررسمی‌‌تر و بامزه‌‌تر باشد، بهتر است.

اگر ممکن است، نمودار یا چارت‌‌هایی تدوین کنید که نشان دهنده پیشرفت لحظه به لحظه کارها باشد.

راه‌‌هایی در نظر بگیرید که کارکنان بتوانند رئیس خودشان را انتخاب کنند و آموزش کافی را فراهم کنید تا هر کارمند بتواند رهبر پروژه‌‌‌‌ای باشد.

بگذارید کارکنان تصمیم بگیرند که کدام فعالیت‌‌ها در خبرنامه سازمان ذکر می‌‌شود یا چه وسایلی بهتر است برای سازمان خریداری شود.

مهمانی‌‌های به یادماندنی برگزار کنید.

کارکنان را تشویق کنید مهارت‌‌های سرِ کار را یاد بگیرند و از آن‌ها در خانه و موقعیت‌‌های خانوادگی‌‌شان استفاده کنند.

به سرپرست‌‌ها توصیه کنید که بیشتر از دستور دادن، بپرسند و هرزمان و هرجا ممکن باشد داوری کارکنان را قبول کنند.

با معرفی کامل مراحل کلیدی کار، اهمیت وظایف افراد را توضیح دهید و احساس مسئولیت در آن‌ها ایجاد کنید. نمودار برنامه زمانی را جایی نصب کنید که همه بتوانند ببینند و بر اساس آن کارها را پیش ببرند. سپس بعد از رسیدن به هر یک از این اهداف، جشن بگیرید.

هرب کِلِهر، رئیس هواپیمایی ساوث‌وست می‌گوید: «فکر نمی‌‌کنم انگیزه افراد، من باشم. من فقط به افراد اجازه می‌‌دهم خودشان باشند و این‌‌گونه به آن‌ها انگیزه می‌‌دهم. ما به دیگران فرصت می‌‌دهیم که مستقل باشند. لزومی ندارد که سرِ کار، خود را در یک قالب محدود کننده جا کنید. اتفاقاً می‌‌توانید اوقات خوشی را بگذرانید. همچنین ما تلاش داریم نشان دهیم که کار کردن افراد اثربخش و مهم است. به همین دلیل است که نامه‌‌هایی که از مسافران دریافت می‌‌کنیم، با کارکنان در میان می‌گذاریم.»