میکروکتاب
  
  

  

  
  
  

معجزه

خرید اشتراک دانلود اپلیکیشن
Unknown

مقدمه

 

آیا وقتی کودک بودید زندگی را بسیار شگفت‌انگیز می‌دانستید؟ در دوران کودکی زندگی برای شما سرشار از معجزه بود و کوچکترین اتفاق باعث می‌شد تا شما شگفت‌زده شوید.

در واقع در دوران کودکی، تصورتان هیچ حد و مرزی نداشت و شما باور داشتید که زندگی‌تان سرشار از معجزه است. در کودکی هیچ عاملی نمی‌توانست احساسات خوب و شادی شما را از بین ببرد. اما هنگامی که بزرگ شدیم، عواملی مثل مسئولیت‌ها، مشکلات و دشواری‌های زندگی باعث شد تا آن شگفتی و باور در کودکی‌مان به تدریج کمرنگ و ناپدید شود.

یکی از دلایلی که ما در بزرگسالی تمایل داریم زمان بیشتری را با کودکان بگذرانیم، همین درک دوباره باور و احساس دوران کودکی‌مان است، حتی اگر این زمان محدود باشد.

در این میکروکتاب می‌خواهم به شما بگویم که شگفتی‌های دوران کودکی‌تان واقعیت دارد و نگرش شما درباره‌ی زندگی در بزرگسالی، معمولا اشتباه است. در حقیقت زندگی ممکن است بسیار شگفت‌انگیزتر از آن باشد که در کودکی تصور می‌کردید.

آیا آماده هستید تا دوباره شگفتی‌های زندگی را احساس کنید؟ آیا آماده هستید تا هر روز، همچون دوران کودکی‌تان، از حیرت و شگفتی لبریز شوید؟ پس، برای رویارویی با شگفتی‌های زندگی آماده باشید.

ماجرا از ۲ هزار سال قبل شروع می‌شود که حقیقتی دگرگون کننده‌ در کتاب‌های آسمانی نهفته بود...

در بخشی از انجیل متنی وجود دارد که بسیاری برای قرن‌ها آن را به نادرستی تفسیر کرده‌اند: «آن کس که دارد؛ بیشتر به او داده خواهد شد و او از فراوانی بهره‌مند خواهد بود. آن کس که ندارد؛ حتی داشته‌هایش هم از او گرفته خواهد شد.»

مطمئنا شما هم با خواندن این بخش به غیرمنصفانه بودن آن پی خواهید برد. این تفسیر نشان می‌دهد که ثروتمندان ثروتمندتر و فقیران فقیر و فقیرتر خواهند شد! این بخش حاوی یک معمای شگفت‌انگیز است که وقتی از آن پرده برداریم دنیایی جدید روبه‌رویمان پیدا خواهد شد.

اما این معما یک واژه است و آن همان «سپاسگزاری» است. بنابراین باید اینگونه تفسیر کرد: «هر کس که شکرگزار باشد؛ نعمت‌هایی بیشتر به او هدیه خواهد شد و او از فراوانی بهره‌مند خواهد بود. هر کس که شکرگزار نباشد؛ حتی داشته‌هایش هم از او گرفته خواهد شد»

این واژه‌ها به شما نوید می‌دهند که اگر شکرگزار باشید، نعمت‌هایی بیشتر به شما هدیه خواهد شد و شما از فراوانی بهره‌مند خواهید بود.

این قانون به راستی قانونی جهانی است. در زندگی شما، قانون جذب درباره‌ افکار و احساساتتان به کار می‌رود زیرا آن‌ها به صورت انرژی هستند. یعنی در مورد هر چیزی که فکر کنید یا احساسی داشته باشید؛ همان را به سوی خودتان جذب خواهید کرد. شاید شما هم افکاری این چنین در ذهن داشته باشید: «من شغلم را دوست ندارم» «من پول کافی ندارم» «من پول کافی به دست نمی‌آورم» «زندگی‌ام بسیار آشفته است». در این صورت همین افکار را به سوی خودتان جذب می‌کنید.

اما اگر برعکس، درباره‌ رویدادها یا نعمت‌هایی فکر کنید که شکرگزار هستید و سپاسگزاری را خالصانه و به معنای واقعی احساس کنید، همان نعمت‌ها و رویدادها را به زندگی‌تان جذب می‌کنید. اگر فکر کنید که «من شغلم را دوست دارم» «خانواده‌ام همواره از من حمایت می‌کنند» «من بهترین تعطیلات را پشت سر گذاشتم»، قانون جذب درست همچون کشیده شدن آهن به سوی آهنربا عمل می‌کند. سپاسگزاری شما، خاصیت آهنربایی دارد. هر چه بیشتر شکرگزار باشید نعمت‌های بیشتری را به سوی زندگی‌تان جذب خواهید کرد. این قانون به راستی قانونی جهانی است.

آیزاک نیوتن هم این قانون جهانی را کشف کرد. اکتشافات علمی نیوتن قانون‌های بنیادین حرکتی در کائنات را هم شامل می‌شود. در واقع وقتی بتوانیم اندیشه‌ سپاسگزاری را برای قانون نیوتن به کار ببریم این پیام دریافت می‌شود:

هر رفتار شکرگزارانه، همیشه منجر به بازتاب یا واکنشی به صورت دریافت کردن می‌شود. به بیان دیگر هر عمل شکرگزارانه به صورت واکنشی از دریافت کردن جلوه‌گر خواهد شد. هر چه احساس سپاسگزاری ما خالصانه باشد و مقدار سپاسگزاری هم بیشتر باشد، شما بیشتر و بیشتر دریافت خواهید کرد.

انسان‌های بزرگی در کره‌ زمین زندگی کرده‌اند که توانستند دستاوردهای بزرگی بدست آورند، آنها همواره شکرگزار بودند. گاندی، مادر ترزا، مارتین لوتر کینگ، لئوناردو داوینچی، افلاطون، شکسپیر و بسیاری دیگر از آنها افراد سپاسگزاری بودند.

با این حال، امروزه برای بسیاری از افراد تاثیر واقعی سپاسگزاری ناشناخته است زیرا انسان‌ها برای احساس کردن معجزه‌ شگرگزاری در زندگی‌شان، باید همواره شکرگزار باشند.

من به این معنا در زندگی پی برده‌ام که وقتی فردی سپاسگزار باشد چه رویدادهایی در زندگی‌اش رخ خواهد داد و وقتی برعکس از سپاسگزاری غافل شود، زندگی‌اش چگونه خواهد بود.

اگر ۶ سال پیش از من در مورد اینکه آیا انسان سپاسگزاری هستم سوال می‌پرسیدید در آن موقع می‌گفتم بله بی‌تردید شکرگزارم. اما در آن زمان هرگز به حقیقت آن پی نبرده بودم. فقط گفتن واژه‌ متشکرم دلیل نمی‌شود که انسان سپاسگزاری باشیم.

در زندگی، در موقعیت‌های مختلف دشواری‌های زیادی را تجربه کردم. به راستی زندگی نمی‌کردم. من فقط زنده بودم و روزها را پشت‌سر هم سپری می‌کردم و اوضاع برایم سخت بود. تا اینکه اتفاقی باعث شد تا همه‌ امور زندگی‌ام دگرگون شود. آن راز چیزی نبود جز قانون سپاسگزاری. من هر روز تمرین سپاسگزاری را انجام می‌دادم و هر چقدر بیشتر سپاسگزاری می‌کردم، با پیامدهای شگفت‌انگیز آن بیشتر آشنا می‌شدم. به جای آنکه با موانعی روبه‌رو شوم، همواره می‌دیدم که رویدادهای خوب و خوشایند، یکی پس از دیگری در زندگی‌ام اتفاق می‌افتند.

من احساس می‌کردم شادمانی من بسیار فراتر از آن است که در تصورم می‌گنجید. من شادی را سعادتمندانه احساس می‌کردم. در گذشته‌ هرگز تا این اندازه شادمان نبودم. سپاسگزاری به راستی مرا دگرگون کرد و کل زندگی‌ام را به شیوه‌ای معجزه‌آسا تغییر داد.

اینکه شما چه کسی هستید و کجا هستید و در چه موقعیت‌هایی به سر می‌برید اهمیتی ندارد، معجزه‌ سپاسگزاری کل زندگی شما را دگرگون خواهد کرد. سپاسگزاری در زندگی‌تان معجزه می‌کند و به این ترتیب به کارهای ارزشمندتان سرعت می‌بخشد و به موفقیتتان می‌افزاید.

سپاسگزاری در حقیقت شیوه‌ای برای دستیابی به خواسته‌های ارزشمندتان محسوب می‌شود. وقتی شروع به سپاسگزاری کنید، پی می‌برد که چرا برخی از امور در زندگی‌تان اشتباه بوده‌اند و چرا ممکن است اموری ویژه از زندگی‌تان حذف شده باشند. شما خواهید فهمید که هنگام بروز دشواری‌های زندگی چگونه به آن‌ها غلبه کنید. در واقع هر روزتان در مقایسه با زمان کودکی، از شگفتی‌هایی بیشتر سرشار خواهد بود.

بخش‌های مهم زندگی خود را بررسی کنید و ببینید در کدام بخش از فراوانی برخوردار هستید و در کدام بخش درگیر مشکلات مختلف هستید. در واقع شما در هر بخش زندگی خود که عاری از مشکلات است شکرگزار هستید و هر قسمتی که در آن درگیر مشکلات فراوان هستید، شکرگزار نبوده‌اید. این یک حقیقت است که انسان شکرگزار باید سپاسگزاری کند و اگر شکرگزار نباشید خودتان را از شگفتی‌های زندگی و دریافت خواسته‌های ارزشمندتان محروم می‌کنید.

وقتی ما نعمت‌های زندگی را کم‌اهمیت می‌پنداریم خودمان را ناخواسته از آن نعمت محروم می‌کنیم. برای اینکه بتوانید تغییری بنیادین در موقعیت کنونی‌تان ایجاد کنید، باید در هر لحظه شکرگزار باشید و آن را به شیوه‌ جدید زندگی‌تان تبدیل کنید.

شما باید در استفاده از واژه‌ شکرگزارم، آگاهانه عمل کنید. باید این جمله را احساس کنید. سپاسگزاری در واقع پلی است که جایگاه فعلی شما را به زندگی مناسب و دلخواه‌تان پیوند می‌دهد.

روش شگفت‌انگیز اینگونه است:

1. آگاهانه درباره این جمله فکر کنید و آن را بر زبان آورید :«خدایا، شکرگزارم».

2. هر چه آگاهانه‌تر درباره‌ سپاسگزاری بیندیشید و آن را احساس کنید؛ از نعمت‌های بیشتر بهره‌مند خواهید شد.

هدف نهایی از تمرین سپاسگزاری این است که آن را تا حد امکان آگاهانه احساس کنید، زیرا نیروی احساس شما به شگفتی‌های زندگی‌تان می‌افزاید. هرچه احساس سپاسگزاری شما واقعی‌تر و خالصانه‌تر باشد، زندگی شما سریع‌تر تغییر خواهد کرد.

در این میکروکتاب 26 تمرین وجود دارد تا شما بتوانید کوچکترین خواسته‌ها و بزرگترین رویاهای ارزشمندتان را به واقعیت تبدیل کنید. شما با این تمرین‌ها یاد می‌گیرید که چگونه با مشکلاتتان برخورد کنید و آن‌ها را از بین ببرید. باید تمرین‌های سپاسگزاری را طی مدت 26 روز انجام دهید به این ترتیب ضمیر نیمه‌خودآگاه و سلول‌های بدنتان را با سپاسگزاری بارور می‌کنید.

مدت زمان 26 روز، برای این است که این کار موجب می‌شود سپاسگزاری را به یک عادت و روش جدید در زندگی تبدیل کنید، به این ترتیب شما اتفاق افتادن یک معجزه را در زندگی‌تان مشاهده خواهید کرد و این معجزه به سرعت اتفاق می‌افتد.

لازم نیست زمان دقیق انجام تمرین را روی تقویم خود علامت بزنید. سپاسگزاری تمرین همیشگی است. هر جا که باشید می‌توانید به راحتی این تمرین را انجام دهید. برای اطمینان از اینکه معجزه‌ سپاسگزاری در زندگی شما کاهش نخواهد یافت، هر زمان که به هر دلیل وقفه‌ای یک روزه در تمرین شما ایجاد شد، ۳ روز به عقب بازگردید و تمرین‌های خودتان را دوباره از آن روز تکرار کنید.

شما باید خواسته‌های خود را واضح و روشن تعیین کنید. تمام خواسته‌هایتان را یادداشت کنید و یک فهرست تهیه کنید. همه چیز را با تمام جزئیاتش یادداشت کنید اینکه دقیقا چه شغلی می‌خواهید و چه وضعیت سلامتی را در نظر دارید. بسیار جزئی و دقیق باشید.

فقط باید خواسته‌های خودتان را در هر بخش تعیین کرده و آن‌ها را بنویسید، وقتی شما به طور دقیق تعیین می‌کنید که چه می‌خواهید، در واقع تعیین می‌کنید که معجزه‌ سپاسگزاری کدام بخش از زندگی‌تان را تغییر دهد. شما آماده هستید تا شگفت‌انگیزترین ماجرای زندگی‌تان را شروع کنید.