میکروکتاب
  
  

  

  
  

  

شانس خودتو پیدا کن

ناشناخته

فصل اول

اهدافی بزرگ، باشکوه و واقعی برای آینده‌تان داشته باشید

 

هر چه درک‌تان از آینده‌ای که می‌خواهید برای خود بسازید در ابتدای شرط‌بندی دقیق‌تر باشد، انتخاب‌های عاقلانه‌تری برای رسیدن به آن خواهید داشت. در مورد تصویر کلانی که می‌خواهید برای خود بسازید کاملا شفاف باشید و سپس تصمیم‌هایی بگیرید که با این چشم‌انداز هماهنگ باشند. شما تحت هر شرایطی منابع محدودی (زمان، پول، اعتبار، تلاش و غیره) در اختیار دارید. اگر از این منابع چهارگانه برای رسیدن به اهداف دست دوم استفاده کنید در این صورت ممکن است فرصت رسیدن به چیزهایی که بیشترین ارزش‌ را برایتان دارند، از دست بدهید. باید همه‌ منابع‌تان را حول آینده‌ای که بیشترین جذابیت را برایتان دارد جمع کنید. برای رسیدن به آن لازم است که:

۱. یک فهرست کامل از همه‌ اهداف‌تان درست کنید، هر گزینه‌ای که به ذهن‌تان می‌رسد را در این فهرست قرار دهید. نیازی به اولویت‌بندی این فهرست نیست، فقط یک فهرست اولیه‌ و سریع درست کنید.

۲. اهداف اصلی‌تان را انتخاب کنید، به این ترتیب می‌توانید تصمیم بگیرید کدام اهداف در اولویت قرار دارند. حداقل سه هدف اصلی را مشخص کنید.

۳. اکنون با توجه به اهداف اصلی‌تان بررسی کنید که چگونه می‌توانید برای رسیدن از نقطه‌ای که در آن قرار دارید به آینده‌ مورد نظرتان برنامه‌ریزی کنید. یادتان باشد که ممکن است برخی از برنامه‌هایتان در طول مسیر تغییر کنند، با این حال، گزینه‌های اضافی را حذف و تنها روی مسیر اصلی تمرکز کنید. این کار باعث می‌شود افکارتان وضوح بیشتری پیدا کنند و احساس سردرگمی‌تان را کاهش می‌دهد.

۴. دنبال حلقه‌های عاطفی بگردید، این حلقه‌ها عبارتند از نیازهای عاطفی یا فیزیکی که اگر مراقب‌شان نباشید می‌توانند منابع‌تان را هدر دهند. همه‌ ما تعلقات عاطفی داریم که ما را از انجام کاری که بیشترین بهره‌وری را دارد منحرف می‌کنند. سعی کنید موضوعات انحرافی که جلوی بهره‌وری و تلاش‌هایتان را می‌گیرند پیدا کنید. اگر به چنین دانشی مجهز شوید می‌توانید برای کنار زدن این عوامل مزاحم برنامه‌ریزی کنید.

فرض کنید در یک جزیره‌ دور افتاده گیر کرده‌اید. اگر بتوانید یک نفر را انتخاب کنید که همراه شما در جزیره باشد، چه کسی را انتخاب خواهید کرد؟ پاسخ‌های زیادی به این پرسش داده شده است. بیشتر افراد نامزد‌شان، یک فیلسوف بزرگ، رهبر مذهبی، یک ستاره جذاب سینما یا یک قصه‌گوی معروف را انتخاب کرده‌اند. اما پاسخ دین کامن از همه جالب‌تر است. او که مخترع Segway و ابزارهای دیگری مانند صندلی‌ چرخداری که از پله‌ها بالا می‌رود است، در پاسخ به این پرسش که در یک مصاحبه از او پرسیده شده بود، پس از اندکی تفکر می‌گوید: «بهترین قایق‌ساز دنیا.» اولین مهارتی که برای هوش پیش‌گویی نیاز است، شناسایی اهداف بزرگ است. آینده‌ای را که می‌خواهید خلق کنید تصور کنید، سپس به این فکر کنید که برای رسیدن به این اهداف زندگی یا شرکت‌تان باید چگونه باشد.

در این مرحله هدف این است که فرایند شرط‌بندی‌تان را روی چشم‌اندازتان از آینده‌ای که می‌خواهید خلق کنید متمرکز کند. برای شرط‌‌هایی که در محیط کار و زندگی می‌بندید هم روش به همین ترتیب است. برای این که به شکلی هوشمندانه شرط‌بندی کنید، با خلق آینده‌ای که می‌خواهید خود یا شرکت‌تان در آن قرار داشته باشد آغاز کنید.