میکروکتاب
  
  

  

  
  
  

شانس خودتو پیدا کن

خرید اشتراک دانلود اپلیکیشن
ناشناخته

 

مقدمه

 

برای این که آینده‌تان را بسازید و سرنوشت بهتری برای خود رقم بزنید، باید روی افزایش هوش پیشگویی‌تان تمرکز کنید. این هوش عبارت است از توانایی شما برای ساختن آینده مورد نظرتان در شرایط متغیر و نامطمئن. هوش پیشگویی زمانی رشد می‌کند که این فرآیند چهار مرحله‌ای دنبال شود: ۱.جهت‌یابی

۲.سازماندهی

۳.برنامه‌ریزی

۴.اقدام کردن

جهت‌یابی و سازمان‌دهی بسیار مهم هستند، چون خوش‌شانس بودن برای موفقیت کافی نیست شما باید بدانید به کدام سمت می‌خواهید بروید و چرا.

تا زمانی که جهت‌یابی و سازمان‌دهی لازم را در خودتان ایجاد نکرده باشید، نمی‌توانید فرصت‌های بزرگ را تشخیص دهید یا برنامه‌هایتان را به گونه‌ای تنظیم کنید که از اتفاقات غیرمنتظره به بهترین شکل استفاده کنید. همچنین اگر رو به جلو حرکت نکنید و کاری انجام ندهید، هیچ شانسی نخواهید داشت. باید برنامه‌های جایگزین ایجاد و مشخص کنید کدام یک بیشترین شانس را برای موفقیت دارند و بعد تمام تلاش‌تان را صرف حرکت رو به جلو کنید. حتی اگر دانش خوبی داشته باشید، بدون انجام کار درست، هرگز قادر نیستید ارزش خلق کنید.

هوش ‌پیش‌بینی چیزی نیست که به صورت مادرزادی در شما باشد یا نباشد. بلکه از طریق مهارت‌های دوازده‌گانه‌ جهت‌دهی، سازمان‌دهی، برنامه‌ریزی و عمل ایجاد می‌شود و می‌توان آن را مانند هر مهارت دیگری بهبود بخشید و رشد داد. همه‌ کارهای ما بر این پیش‌فرض قرار دارد که هر کار هدفمندی در واقع نوعی شرط‌بندی است، کاری که براساس انتظارات یا امید انجام می‌شود و نه اطمینان کامل از نتایجی که در آینده به دست خواهند آمد. ما همیشه در حال شرط‌بندی هستیم. هر کاری که انجام می‌دهیم، زمانی که اختصاص می‌دهیم، تلاش، پول و اعتباری که بدون تضمین نتایج صرف می‌کنیم نوعی شرط‌بندی است و همواره امیدوار هستیم نتایج باب میل ما باشند. هر بار که یکی از چهار دارایی‌تان (زمان، پول، تلاش، اعتبار) را به خطر می‌اندازید، در واقع اقدام به شرط‌بندی کرده‌اید. فرقی نمی‌کند که خواسته‌هایمان چه هستند، هرگز نمی‌توانیم مانع شرط‌بندی در زندگی‌مان شویم. تنها کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که از هوش پیش‌بینی‌مان استفاده کنیم. نوع شرط‌هایی که می‌بندیم آینده‌ پیش‌روی‌مان را تعیین می‌کنند. به این ترتیب به جای این که منتظر شانس‌های خوب باشیم، می‌توانیم آینده‌ خودمان را بسازیم و کنترل سرنوشت‌مان را در دست بگیریم. هرچه هوش پیش‌بینی‌تان قوی‌تر باشد، با تشخیص دادن بهترین شرط‌بندی‌ها در موقعیت‌های مناسب، سریع‌تر می‌توانید آینده‌ی مورد نظرتان را بسازید. این بسیار فراتر از خوش‌شانس بودن است. افرادی که هوش پیش‌بینی خوبی دارند به طور مداوم فرصت‌های خوبی برای خودشان می‌سازند. هر شرایطی که پیش می‌آید آن‌ها بهترین شرط‌بندی‌ها را انجام می‌دهند و بهترین نتایج را کسب می‌کنند. می‌توانید هوش پیش‌بینی را همچون یک مسیر منسجم در نظر بگیرید که افراد با هوش برای رسیدن به اهداف‌شان از آن استفاده می‌کنند.