میکروکتاب
  
  

  

  
  
  

برنده این بازی باش

خرید اشتراک دانلود اپلیکیشن
Unknown

مقدمه

 

استراتژی به معنی «مجموعه‌ای از انتخاب‌های یکپارچه است که شرکت را در جایگاهی منحصربه‌فرد قرار می‌دهد تا با ایجاد ارزش برتر نسبت به رقیب خود، از مزیت رقابتی پایدار برخوردار شود.»

استراتژی یعنی تصمیم‌گیری ساده و صریح که طیفی از آسان تا بسیار پیچیده را شامل می‌شود. واقعیت این است که باید یک استراتژی پیروز بسازید و تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که برنامه‌ریزی کنید و سپس بهترین جواب‌هایی که برای این ۵ پرسش دارید را اجرا کنید:

- رویای پیروزی شما چیست؟

- در چه زمینه‌ای نقش‌آفرینی خواهید کرد؟

- چگونه می‌توانید برنده شوید؟

- به چه توانمندی‌هایی نیاز دارید؟

- برای پشتیبانی تمام موارد بالا چه سیستم مدیریتی مورد نیاز است؟

اگر می‌خواهید در ایجاد استراتژی مناسب، عملی و پایدار موفق شوید، باید به هر ۵ پرسش به شکل کاملی پاسخ دهید. توسعه استراتژی کاری تکرارشونده است زیرا هر از گاهی دیدگاه‌هایی در خصوص یک مسئله روشن می‌شوند؛ برای همین شاید لازم باشد به عقب برگردید و انتخاب‌های دیگر را هم بررسی کنید. این اثر ترکیب و نتیجه تمام ۵ انتخاب شماست.

نیازی نیست که استراتژی شما، براساس ایده‌های چند نفر متخصص پایه‌گذاری شود. استراتژی می‌تواند به شکل جواب ۵ پرسش اصلی که می‌تواند (و باید) در هر مرحله از کسب‌وکار پرسیده شود، درآید: رویای پیروزی شما چیست؟ در چه زمینه‌ای نقش‌آفرینی خواهید کرد؟ چگونه می‌توانید برنده شوید؟ به چه مهارت‌هایی نیاز دارید؟ برای پشتیبانی این موارد، چه نوع سیستم مدیریتی مورد نیاز است؟ این انتخاب‌ها که می‌تواند به شکل آبشاری از انتخاب‌های استراتژیک، از آنها یاد کرد را می‌توان روی یک کاغذ نوشت. آن‌ها می‌توانند درک مشترکی از استراتژی شرکت شما و آنچه برای رسیدن به آن باید انجام دهید، ایجاد کنند.

استراتژی نباید رازآلود و مبهم باشد. بلکه باید از نظر مفهومی، ساده و صریح باشد و نیازمند تفکر سخت و شفاف، خلاقیت واقعی، شجاعت و روحیه رهبری است. ولی قابل انجام است.