میکروکتاب
  
  

  

  
  
  

مدیریت زمان

خرید اشتراک دانلود اپلیکیشن
Unknown

مقدمه

 

مدیریت زمان یکی از اصول اساسی موفقیت و شکست هر فردی محسوب می‌شود. همه ما به خصوص مدیران باید بدانیم که زمان عنصر مهمی برای موفقیت به حساب می‌آید که نباید آن را دست کم گرفت. موضوع زمان آنقدر مهم است که من آن را جزو مهم‌ترین دارایی‌های هر کسی حساب می‌کنم.

اگر زمانی که دارید را از دست بدهید، هرگز نمی‌توانید دوباره آن را به دست بیاورید. به همین دلیل در بازی زندگی، هر کسی که بتواند به درستی از زمان استفاده کنند، برنده نهایی خواهد بود. وقتی از زمان خود درست استفاده کنید و روی تک‌تک ثانیه‌های آن کنترل داشته باشید، آن وقت از نظر روحی و جسمی در آرامش خواهید بود. در واقع هر چه آرامش‌تان بیشتر باشد، موفقیت‌هایتان هم بیشتر خواهد شد. وقتی فردی نتواند روی زمان خود کنترل داشته باشد، دچار استرس و نگرانی می‌شود و چون نمی‌تواند کارها را در زمان تعیین شده انجام دهد، مجموعه‌ای از ناراحتی‌های مختلف را تجربه خواهد کرد.

با مدیریت زمان، شما انرژی بیشتری خواهید داشت تا رویدادهای زندگی خود را همانطوری که دوست دارید، رقم بزنید و به احساس رضایت برسید. برای اینکه به موفقیت دست یابید، باید با چهار عامل مهمِ بهره‌وری به خوبی آشنا شوید.

عامل اول: اشتیاق

اصولا برای انجام هر کاری، اشتیاق حرف اول را می‌زند. این اشتیاق باید حقیقی باشد تا شما را وادار به انجام کار کند. وقتی بتوانید اشتیاق خود را نشان دهید، می‌توانید زمان را تحت کنترل داشته باشید.

عامل دوم: قاطع بودن

باید در مورد اینکه می‌خواهید زمان را به کنترل درآورید، قاطع باشید. با قاطع بودن می‌توانید برنامه به کنترل درآوردن زمان را برای خود به یک عادت مفید تبدیل کنید.

عامل سوم: داشتن اراده

وقتی به دنبال مدیریت زمان هستید، همواره باید اراده داشته باشید. چون عوامل وسوسه‌زا در همه جا وجود دارند و باعث می‌شوند که شما در مسیر نادرستی قرار بگیرید و زمان‌تان را هدر دهید. تنها یک اراده قوی باعث می‌شود که به همه وسوسه‌های موجود، نه بگویید.

عامل چهارم: داشتن نظم

یکی از عوامل مهمی که باعث می‌شود شما همواره مدیریت زمان را در برنامه‌های خود قرار دهید، داشتن نظم است. نظم داشتن یعنی شما می‌دانید هر کاری را باید در زمان درست خودش انجام دهید تا کارهای دیگری که به آن وابسته هستند، همواره در زمان خودشان انجام شوند. با مدیریت درست زمان، شما می‌توانید زندگی را به خوبی مدیریت کنید. هنگامی که برای زمان خود ارزش قائل شوید، یعنی برای کل زندگی خود احترام قائل هستید و می‌دانید که عامل موفقیت شما به این موضوع بستگی دارد.

اگر مدیر ناموفقی هستید که همواره در زندگی با شکست‌های کاری و شخصی روبه‌رو می‌شوید، یادتان باشد که هرگز به خوبی زمان خود را مدیریت نکرده‌اید و این به عادات شما برمی‌گردد. شما به استفاده درست از زمان عادت نکرده‌اید و برای این کار باید ۲۱ تمرینی که در ۷ فصل این میکروکتاب آمده را انجام دهید. مدیریت زمان یک مهارت‌ است و شما می‌توانید به راحتی با تکرار، تمرین و داشتن تعهد، این مهارت را بیاموزید و بهره‌وری خود را افزایش دهید. به این ترتیب وضعیت خود را از یک مدیر ناموفق به مدیری موفق، تغییر می‌دهید.