میکروکتاب
  
  

  

  
  
  

میثاق پنجم

خرید اشتراک دانلود اپلیکیشن
Unknown

مقدمه

معرفی تولتِک (Toltec)

 

هزاران سال پیش در مکزیک جنوبی، مردان و زنان خردمندی زندگی می‌کردند که به آن‌ها «تولتِک» می‌گفتند. انسان‌شناسان، تولتک‌ها را به عنوان یک قوم یا نژاد در نظر میگیرند. اما آن‌ها دانشمندان و خردمندانی بودند که یک جامعه تشکیل دادند و در آن جامعه به کشف خرد معنوی و آیین‌های کهن می‌پرداختند. افراد خردمند به عنوان استاد یا ناوال (Nagual) و شاگردان در شهر باستانی اهرام به نام تئوتی هواکان (Teotihuacán) که در خارج از مکزیکوسیتی بود، دور هم جمع می‌شدند. این شهر باستانی به «شهری که در آن بشر خدا می‌شود» معروف است. بعد از مدتی به خاطر فتوحات اروپایی‌ها و سوءاستفاده‌هایی که شاگردان از دانش مورد نظر کردند، ناوال‌ها مجبور به پنهان کردن خرد باستانی خود شدند. آن‌ها دانش را از کسانی که آمادگی استفاده عاقلانه از آن را نداشتند یا ممکن بود که بعدا آن را مورد سوءاستفاده قرار دهند، پنهان کردند. دانش تولتِک‌ها توسط ناوال‌ها به خوبی جمع‌آوری شد و نسل به نسل به عصر امروزه منتقل شده است. پیشگویان معتقدند که هرگاه لازم باشد که خرد، دوباره به مردم بازگردانده شود، این خرد باز خواهد گشت. امروزه شاهد این اتفاق هستیم.

 

میثاق پنجم

دون میگوئل روئیز، که یکی از ناوال‌های تبار جنگجویان عقاب و فردی هدایت شده است، می‌خواهد آموزه‌های قدرتمند تولتِک را با ما در میان بگذارد. خرد تولتک مانند همه سنت‌های محرمانه‌ای که در سرتاسر دنیا وجود دارند، از یکپارچگی خاصی برخوردار است. این مکتب را اگر چه نمی‌شود یک مذهب دانست، اما برای تمام استادان روحانی و معنوی که با علم خود، انسان‌ها را آموزش داده‌اند، احترام ویژه‌ای قائل است. خرد تولتک روح انسان‌ را در بر می‌گیرد و به معنویت توجه ویژه‌ای دارد، به همین خاطر به عنوان راهی برای زندگی و در دسترس قرار دادن شادی و عشق، شناخته شده است.

اگر کتاب «چهار میثاق» را خوانده باشید، می‌دانید که تاثیرگذاری بالایی دارد. می‌دانید که پیمان‌ها از قدرت تخریب و سازندگی زیادی برخوردار هستند و می‌توانند تحولات عمیقی در زندگی شما ایجاد کنند. اولین باری که کتاب چهار میثاق را بخوانید، تمام باورهایتان را به چالش می‌کشد و می‌توانید چالش‌های جدیدی را در زندگی خود مشاهده کنید. وقتی برای بار دوم آن را بخوانید متوجه می‌شوید که محدودیت‌های ادراکی‌تان به خوبی کاهش پیدا کردند. زمانی که برای بار سوم می‌خوانید، انگار که در حال خواندن کتاب دیگری هستید. کتابی که انگار شما را جادو می‌کند. چهار میثاق باعث می‌شود که خواننده بتواند خود واقعی‌اش را بهبود ببخشد.

با تمرین کردن، این چهار میثاق شما را به جایی که به آن تعلق دارید خواهند رساند، نه جایی که فکر می‌کنید درست است. اصلی که در چهار میثاق وجود دارد برای همه انسان‌ها فارغ از دین، رنگ، جنس، زبان و قومیت مفید خواهد بود.

دون میگوئل روئیز می‌گوید: حالا زمان این است که هدیه‌ای جدید به شما بدهم. میثاق پنجم در کتاب اول من وجود نداشت، برای اینکه در آن زمان همان چهار میثاق برای به چالش کشیدن کافی بود. پیمان پنجم در مورد دیدن همه واقعیت‌های وجودی خودتان است. نتیجه آن باعث می‌شود که خودتان را به همان صورتی که هستید و دیگران را به همان صورتی که هستند، ببینید و بپذیرید.