میکروکتاب
  
  

  

  
  
  

استقلال مالی

خرید اشتراک دانلود اپلیکیشن
ناشناخته

مقدمه

 

منابع درآمدی افراد به ۴ دسته تقسیم می‌شود. کارمندانی که به دنبال حقوق ماهیانه هستند و کسانی که کسب و کار خود را دارند مانند پزشکان و وکلا. اما ۲ دسته دیگر هستند که جامعه ثروتمند دنیا را می‌سازند. کارآفرینان و سرمایه‌گذاران.

پدر فقیر من همیشه در سمت چپ این چهاروجهی بود او می‌گفت برو مدرسه، خوب درس بخوان و شغل خوب پیدا کن. خود او در آخر رئیس آموزش و پرورش ایالت هاوایی شد. اما پدر پولدار من تحصیل نکرده بود و می‌گفت برو مدرسه، درس بخوان و کسب و کار خودت را راه بیانداز و یک سرمایه‌گذار موفق باش.

چهاروجهی گردش پول

Image

 

E : شامل کارمندان و کسانی است که برای دیگران کار می‌کنند.

S : شامل خویش فرماهایی است که برای خودشان کار می‌کنند. مانند مکانیک‌ها، پزشکان یا صاحبان مغازه.

: B شامل کارآفرینانی است که سازمان‌هایی با بیش از ۵۰۰ کارمند دارند.

I‌ : سرمایه‌گذارانی که در حال سرمایه‌گذاری روی بخش‌های مختلفی هستند.

بگذارید با یک داستان شروع کنم. روستایی بود که بحران آب داشت و رودخانه بسیار دور بود. کدخدا برای حل این مشکل یک مزایده برگزار کرد و ۲ نفر از جوانان روستا برنده آن شدند. جوان اول به سرعت چند سطل بزرگ آب خرید و چندین بار در روز از رودخانه برای روستا آب می‌آورد. اوضاع مالی او عالی شده بود مخصوصا که چند ماهی از جوان دوم خبری نبود و رقیبی نداشت. اهالی فکر می‌کردند که جوان دوم نتوانسته با جوان اول رقابت کند. اما واقعیت این بود که او به شهر رفته بود، چند سرمایه‌گذار پیدا کرده بود و مدیر پروژه‌ای استخدام کرده بود. آنها می‌خواستند با لوله آب را از رودخانه به روستا بیاورند. روزی که پروژه افتتاح شد آنها اعلام کردند علاوه بر اینکه ۷۵ درصد هزینه کمتری نسبت به رقیب دارند، آب پاکتری هم ارائه می‌دهد چون کسی در این فرایند دخالت ندارد و مردم به سمت شیر آب او هجوم بردند. جوان اول که این شرایط را دید به سرعت پسرانش را هم به کار گرفت و چند سطل دیگر خرید تا با او رقابت کنند، اما مشکل این بود که خانواده آنها با اینکه شبانه روز تلاش می‌کردند و مشکلات زیادی با قوانین کار و کارگری داشتند، به گرد پای پروژه جوان دوم نمی‌رسیدند. جوان دوم هم دیده بود که پروژه‌اش به خوبی اجرا شده است به دنبال ایجاد طرح مشابه در دیگر روستاها بود.

این داستان نمایی از جنگ بین دو طرف چهاروجهی گردش پول است: کارآفرینان و سرمایه‌گذاران با کارمندان و صاحبان مشاغل. شما می‌خواهید کدام باشید؟ کسی که شبانه روز با سطل‌هایش باید کار کند و فقیر بماند یا کسی که لوله‌کشی می‌کند و زندگی مرفهی را تجربه می‌کند؟ اگر آماده سفر به دنیای استقلال مالی هستید همراه این میکروکتاب باشید چون آموزش‌های مالی متاسفانه در مدارس و دانشگاه‌ها آموزش داده نمی‌شود.