میکروکتاب
  
  

  

  
  
  

ده قدم تا بهترین نمره

خرید اشتراک دانلود اپلیکیشن
ناشناخته

مقدمه

 

چه فاکتورهایی منجر به گرفتن نمره‌های عالی می‌شود؟ در ابتدا بهتر است به جای تمرکز بر نتیجه ملموس، یعنی نمره، به میزان آمادگی‌ای که نیاز دارید به آن برسید، متمرکز شویم؛ به این روش «آمادگی مطلوب» می‌گویند و شامل تمامی دروس - یا به طور جزئی‌تر: هر امتحان، تمرین یا پروژه‌ای - می‌شود. در این حالت، نمره فقط نتیجه‌ی کمّی «آمادگی مطلوب» شما خواهد بود و مقدار آن، وابسته به سطح آمادگی مطلوبی است که برای خود تعیین کرده‌اید. برای رسیدن به آمادگی مطلوب چهار فاکتور وجود دارد:

-حضور کلاسی

-کیفیت یادگیری

-زمان مطالعه

-کارایی مطالعه

این فاکتورها را می‌توان در یک معادله‌ی اولیه جای داد:

(کیفیت یادگیری * حضور کلاسی) + (زمان مطالعه * کارایی مطالعه) =آمادگی مطلوب

با این فرض که شما هر جلسه سر کلاس حاضر می‌شوید، حضور کلاسی مقداری ثابت است. اگر سطح آمادگی مطلوب خود را نیز تعیین کرده باشید، این مقدار نیز ثابت است. پس در این معادله دو متغیر وجود دارد: «کیفیت یادگیری» و «کارایی مطالعه». با حل این معادله خواهیم دید که برای کاهش زمان مطالعه، باید کیفیت یادگیری، کارایی مطالعه یا هردو را افزایش داد.

راهنما‌ی مطالعه‌ی این میکروکتاب

 

در ادامه، این میکروکتاب راهکارها و استراتژی‌هایی را به شما معرفی می‌کند که به وسیله‌ی آنها می‌توانید به هدف بالا دست‌یابید؛ همچنین این میکروکتاب شامل ۱۰ قدم است که هر گام آن مهارت متفاوتی را آموزش می‌دهد:

یادگیری بهتر در کلاس

یادداشت برداری بهتر

مطالعه موثر کتاب درسی

برنامه‌ریزی بهتر

ایجاد محیط مطالعه بهینه

منظم و مرتب بودن

مقابله با تنبلی و عقب انداختن کارها

مطالعه هوشمندانه

مقاله‌های بهتر نوشتن

بهتر انجام دادن پروژه‌های گروهی

این ۱۰ قدم ترتیب خاصی ندارند. درست مثل یک بازی، با عمل به هر قدم، موفق‌تر و قوی‌تر خواهید شد. در واقع فرقی ندارد با کدام قدم شروع کنید؛ اگر نقطه ضعف بخصوصی را حین مطالعه‌ی گام‌ها در خود یافتید، قبل از اینکه انبوهی از اطلاعات مربوط به قدم‌های دیگر را وارد ذهن خود کنید، مستقیم به سراغش بروید و راهکارهای ارائه شده را درباره‌ی آن به کار گیرید. بنیان‌گذار یک فروشگاه اینترنتی در این زمینه می‌گوید: «ایده‌ها تنها ضریبی از اجرا هستند.» و هر چیزی را در صفر ضرب کنید، صفر به دست می‌آورید! پس اگر تنها یک قدم از این میکروکتاب را واقعا اجرا کنید، بهتر از این است که کل میکروکتاب را فقط بخوانید و رد شوید. این نکته را حین مطالعه به خاطر داشته باشید.