میکروکتاب

همسایه بعدی میلیونر

ناشناخته

 

فصل اول

ساختن ثروت با نظم، فداکاری و سختکوشی امکان پذیر می‌شود. آیا واقعا می‌خواهید که از نظر مالی مستقل شوید؟ آیا شما و خانواده‌تان مایل به تغییر شیوه زندگی خود برای رسیدن به این اهدف هستید؟ افراد بسیاری هستند که به این نتیجه می‌رسند که هنوز آماده تغییر اساسی نیستند، اگر شما هم جزو افراد مردد هستید بهتر است ادامه میکروکتاب را نخوانید چون کمکی به تغییر وضعیت شما نمی‌کند. اما اگر آماده هستید، لازم است که عادت‌های خود در استفاده از زمان، انرژی و هزینه‌ها را کنترل کنید تا بتوانید سرمایه‌گذاری و کسب استقلال مالی را آغاز کنید.

سبک زندگی محافظه‌کارانه

افراد ثروتمند سبک زندگی محافظه کارانه‌ای دارند و کم تر از آن چه که به دست می آورند خرج می کنند تا تعادل در زندگی‌شان حفظ شود. اغلب کسانی که میلیونر نیستند فکر می‌کنند که میلیونر بودن یعنی داشتن پول کافی و نداشتن نگرانی بابت اینکه چقدر پول خرج می‌کنند. اما واقعیت چیز دیگری است، در حقیقت بیشتر میلیونرها در حال برنامه‌ریزی برای کاهش کل هزینه‌های خود هستند و تمایل دارند تا در زندگی بیشتر صرفه‌جویی کنند. لذت زندگی آنها بر خلاف تصور از تعادل داشتن هزینه و درآمد شکل می‌گیرد اما بیشتر ما فکر می‌کنیم آنها در فخرفروشی و میهمانی‌ها و سفر‌های بی انتها غرق هستند.

ثروتمندان واقعی

وجود ولخرجی و اصراف‌گرایی در شیوه زندگی افراد مشهور و سلبریتی، باعث شده تا بسیاری از مردم فکر کنند که می‌توان در کنار استقلال مالی، شیوه زندگی مصرف‌گرایانه‌ای هم داشت. اما در واقعیت، بیشتر ثروتمندان واقعی، ارزش زیادی برای پول قائل هستند، و این قسمتی از زندگی آنهاست که هیچ برنامه تلویزیونی یا مجله‌ای در مورد آن صحبت نمی‌کند. آنها ترجیح می‌دهند در مرکز شهر و در میان قشر متوسط جامعه زندگی کنند و از تظاهر به ثروتمند بودن به شدت خودداری ‌کنند.

در مقابل، بسیاری از ثروتمندان ناپایدار، تنها به گذراندن امروزشان فکر می‌کنند و پول‌های که باید برای آینده پس‌انداز کنند را خرج می‌کنند. با این کار، آن‌ها در دام "بیشتر از درآمد هزینه کردن" گرفتار می‌شوند و هر روز با افزایش میزان بدهی‌هایشان روبرو هستند. پایه و اساس هر برنامه‌ای برای ثروتمند‌شدن محافظت و تمرکز روی بودجه و برنامه‌ریزی خانواده برای اطمینان از این است که به طور پیوسته خرج خانواده کمتر از درآمد آنها باشد. این امر نیازمند همکاری تمام اعضای خانواده به خصوص همسرتان است. به جای اینکه به درآمدتان اجازه دهید که میزان بودجه خانواده را تعیین کند، رویکردی تدافعی و پیشگیرانه برای ساختن ثروت اتخاذ کنید. در ادامه میکروکتاب به بهترین راهکارها برای کنترل اقتصاد خانواده می‌پردازیم:

بودجه بندی سالانه خانواده و نوشتن آن

نوشتن بودجه، کمک می‌کند ذهنیت شما برای سرمایه‌گذاری آماده‌تر از پیش بشود و این دیدگاه در ثروتمند شدن در آینده کمک بسزایی می‌کند. برای شروع ۱۵% از درآمد ماهیانه خانواده‌تان را پس‌انداز و سرمایه‌گذاری کنید، و ساختار بودجه خانواده را بر اساس مبلغ باقی‌مانده برنامه‌ریزی کنید. گویی که از ابتدا این ۱۵٪ وجود نداشته است.

کنترل هزینه‌های اساسی

پایین نگه داشتن هزینه‌ها در هر یک از حوزه‌های غذا، مسکن و لباس به شما کمک خواهد کرد تا کل هزینه‌های خود را کنترل کنید، اگر از اینکه نمی‌توانید مثل قبل رفتار کنید و مثلا به جای خرید لباس در هر ماه هر سه ماه خرید می‌کنید، ناراحت هستید و احساس ناخوشایندی دارید، به جای اینکه هزینه‌ها را افزایش دهید سعی کنید کم‌کم روش‌هایی که باعث افزایش درآمدتان می‌شود را پیدا کنید. با این کار علاوه بر اینکه پول بیشتری بدست می‌آورید، پس‌انداز بیشتری هم می‌کنید و زودتر به استقلال مالی می‌رسید.

تعیین اهداف بلند مدت و کوتاه مدت

اغلب میلیونرها تمایل زیادی به هدف‌گذاری دارند. همچنین آن‌ها این توانایی را دارند برای هر کدام از اهدافشان آینده را تجسم کنند و تمام مزایای بدست آوردن اهدافشان را ببینند. چیزی که مهم است به آن توجه کنید این است که اهداف الزاما نباید پیچیده و سخت باشند، بلکه برعکس هرچه ساده‌تر و بدست آوردنی‌تر باشند لذت‌ بخش‌تر خواهند بود. میلیونرها هم از همین شیوه استفاده می‌کنند. آنها هدف خود را استقلال مالی تعیین می‌کنند و آن را به هدف‌های کوچکتری تقسیم می‌کنند. در نهایت با رسیدن به هر هدف کوچک و احساس لذت موفقیت، با انگیزه بیشتری به سوی هدف بعدی و در نهایت هدف آخر که استقلال مالی است حرکت می‌کنند.

تخصیص زمان کافی برای برنامه‌ریزی

به طور متوسط، میلیونرها نسبت به افراد عادی، زمان بیشتری را صرف برنامه‌ریزی برای آینده مالی می‌کنند. آن‌ها به طور خاص و آگاهانه زمان‌شان را برای برنامه‌ریزی در حوزه‌هایی که می‌خواهند در آن سرمایه‌گذاری کنند، صرف می‌کنند و اغلب آن‌ها سرمایه‌گذاری‌های اولیه خود را در زمینه‌هایی که دانش و تجربه آن را دارند شروع می‌کنند.

ویژگی‌های زندگی میلیونرها

اکثر میلیونرها تلاش می‌کنند تا امور مالی خود را سازماندهی کنند تا درآمد رسمی ماهانه خود را به حداقل و درآمد غیررسمی‌شان را افزایش و به حداکثر برسانند. در واقع، آن‌ها آن بخشی از درآمد خود را که شامل مالیات می‌شود را به حداقل می رسانند، در حالی که همین مالیات برای خانواده‌های معمولی یکی از پر هزینه‌ترین بخش‌های زندگی است. به عنوان مثال، میلیونرها تنها در حدود ۷ درصد از ارزش خالص دارایی‌های خود را به عنوان درآمد هر سال می‌دانند، که این یعنی تنها برای ۷ درصد از دارایی‌هایشان مالیات پرداخت می‌کنند. اما به طور میانگین خانواده‌هایی با درآمد بالا، حدود ۹۰ درصد ارزش خالص دارایی‌هایی که در سال بدست آورده‌اند از نظر قانون مشمول مالیات می‌شود.

حدود ۵۰ درصد از میلیونرهای واقعی آمریکا تا امروز در محله‌های عالی و لوکس زندگی نکرده‌اند. در حالی که آن بخش دیگر از ثروتمندانی که در محله‌های عالی زندگی می‌کنند، اکثرا مجبور شدند خانه‌های خود را به دلیل اینکه به استقلال مالی نرسیده‌اند به ثروتمندان واقعی بفروشند. اگر در منطقه‌ای ارزان‌تر زندگی کنید، ثروت اندوزی بسیار سادتر خواهد بود. طبق یک قاعده سرانگشتی، هرگز به وامی که بیش از ۲۰۰ درصد از درآمد سالیانه شما است، متعهد نشوید. البته اگر هدفتان این است که به جای داشتن یک زندگی متمول اما بدون پایه‌های محکم، میلیونر شوید.

با داشتن چه مقدار ثروت میلیونر می‌شوید؟

پاسخ این سوال کاملا به طرز تفکر شما بستگی دارد ، چون " ثروتمند " برای یک فرد معنای کاملا متفاوتی با فرد دیگری خواهد داشت. با این حال، می‌توانید از آزمون زیر به عنوان یک روش کلی استفاده کنید:

شاخص درآمد = ( سن شما ) x ( درآمد سالیانه ناخالص خانواده) تقسیم بر ۱۰

اکنون جمع ثروت خود را که شامل حساب‌های بانکی و صندوق‌های بورسی و... را با شاخصی که بدست آوردید مقایسه کنید تا موقعیت مالی خود را بر اساس طبقه‌بندی بهتر درک کنید:

ثروتمند موفق: دارای ثروتی واقعی حدود دو برابر شاخص خود است .

ثروتمند متوسط: دارای ثروتی واقعی در حدود شاخص خودش است.

فقیر: دارای ثروتی واقعی نصف یا کمتر از شاخص است.