میکروکتاب

power-of-habits

ناشناخته

 

فصل اول - رفتارهای تو شخصیتت را می‌سازند

چند سال پیش که در شرایط بسیار نامناسب اقتصادی بودم و هرچه کار می‌کردم به جایی نمی‌رسیدم، با دیدن افراد موفق اطرافم، یک سوال در ذهنم ایجاد شد و از خودم پرسیدم: "چرا بعضی از مردم از بقیه موفق‌ترند؟" با گذشت زمان این سوال برایم پررنگ‌تر ‌شد و بیشتر ذهنم را درگیر ‌کرد، تا جایی که پاسخ به آن هدف اصلی زندگی‌ام شد و برای پیدا کردن جواب آن شروع به تحقیق و مطالعه کردم، مطالعه‌ای که تا امروز ادامه دارد. من به بیش از ۸۰ کشور دنیا سفر کردم و هزاران کتاب و مقاله با موضوعات مختلف مثل: فلسفه، روانشناسی، متافیزیک، تاریخ و کسب‌و‌کار خواندم، هر چه بیشتر مطالعه می‌کردم چیزهای بیشتری یاد می‌گرفتم و نقاط تیره ذهنم روشن‌تر می‌شدند. کم‌کم تصاویر واضحی از پاسخ به سوال در ذهنم شکل گرفت و با گذشت زمان به یک توضیح ساده رسیدم.

اگر شما امروز از من بپرسید که چرا بعضی افراد از دیگران موفق‌ترند من به شما اینگونه پاسخ خواهم داد که: جایگاه امروز شما و کاری که انجام می‌دهید نتیجه چیزی است که خودتان خواسته‌اید. هر آنچه که امروز هستید یا در آینده خواهید بود، ارتباط مستقیمی با خودتان دارد. زندگی امروز شما نتیجه تمام تصمیمات، انتخابات و عکس‌العمل‌های شما تا به امروز است. رفتارها و عادت‌های امروز شما، دقیقا همان‌هایی هستند که آینده را می‌سازند.

شما می‌توانید آینده مورد علاقه‌تان را با تغییر در رفتارهایتان بسازید. شما می‌توانید تصمیمات جدیدی بگیرید که بیشتر با خواسته‌های فردی، از خودتان و زندگی‌تان مطابقت داشته باشد.

به نظر خیلی ساده می‌آیند نه؟ شاید فکر کنید که که فرمول موفقیت باید خیلی پیچیده‌تر باشد. اما واقعیت به همین سادگی و در عین حال پیچیدگی است.

قدرت عادت‌ها

یکی از مهمترین دست یافته‌های انسان در زمینه روانشناسی و موفقیت این بوده است که بیش از ۹۵٪ از هر چیزی که به آن فکر می‌کنید، احساس می‌کنید یا انجام می‌دهید نتیجه عادت‌های شماست.

در یک بیان ساده، افراد موفق عادت‌های موفق دارند مثل شادی، سلامتی، موفقیت در هرکاری و... ولی افراد معمولی نه تنها به آنها عادت ندارند بلکه این کارها را انجام هم نمی‌دهند. افراد موفق به طور خودکار و بدون وقفه کارها را به شکل درست و در زمان درست انجام می‌دهند، و در نتیجه نسبت به افراد معمولی که چنین عادت‌هایی ندارند و آنها را انجام نمی‌دهند به طور مانگین ۱۰ تا ۲۰ برابر موفق‌ترند.

تکرار می‌کنم که 95٪ از آنچه شما به آن فکر می‌کنید، احساس می‌کنید، انجام می‌دهید و به آن می‌رسید نتیجه عادت‌های شماست.

تعریف موفقیت

مردم اغلب از من می‌خواهند که موفقیت را برای آنها تعریف کنم. به نظر من بهترین تعریف از موفقیت می‌تواند این باشد:

موفقیت، توانایی زندگی کردن به شکلی است که همیشه برایتان ایده‌آل بوده، انجام کارهایی است که بیشترین لذت را از آن می‌برید و اطرافیان و دوستانتان کسانی هستند که شما را تحسین می‌کنند و احترام زیادی برای شما قائلند.

در ادامه این میکروکتاب شما یاد خواهید گرفت که چطور عادت‌هایی که توسط موفق‌ترین افراد دنیا استفاده شده را بسازید. آنها این راه را قدم به قدم پیموده‌اند اما چیزی که آنها را از بقیه جدا کرده است، این بوده که هیچ وقت توقف نکرده‌اند و پا پس نکشیده‌اند. همیشه در چنین مواقعی مهمترین سوالی که پیش می‌آید این است که چطور می‌توان مثل آنها بود؟ چطور می‌توان مثل آنها به اهداف و آنچه که دوست داریم برسیم؟ برای اینکه یاد بگیرید چگونه تفکر موثرتر، تصمیم گیری بهتر و اقدامات هدفمندتری داشته باشید باید این میکروکتاب را مطالعه کنید.

یکی از مهمترین کارهایی که شما باید انجام دهید و به عنوان یک هدف مهم هر روز برای رسیدن به آن تلاش کنید، توسعه فردی است. شما می‌خواهید فرد فوق‌العاده‌ای باشید که همه به او احترام می‌گذارند. می‌خواهید تحسین دیگران را برانگیزید. شما می‌خواهید تبدیل به رهبری در جامعه خود شوید و الگویی برای سایر مردمان باشید. یا حتی ساده‌تر شما می‌خواهید در زندگی خودتان به بهترین شخصی که می‌توانید تبدیل شوید.

عوامل تعیین کننده در رسیدن به هر یک از آنها برای همه ما یکسان است. همه آنها در یک چیز تعیین می‌شود و آن عادت‌های ما هستند که هر کدام به طور خاص خواه یا ناخودآگاه آینده‌ای برای ما رقم می‌زنند.