میکروکتاب
  
  

  

  
  
  

دنیای واقعی وارن بافت

خرید اشتراک دانلود اپلیکیشن
ناشناخته

مقدمه

وارن بافت برای ۳۷ سال رئیس و مدیر اجرایی شرکت برکشایر هاتاوی بود. در این مدت ارزش این شرکت از ۶۰۰ میلیون دلار به ۱۰۹ میلیارد دلار افزایش پیدا کرد، و نرخ رشد آن به ۲۵ درصد در سال رسید (اگر این شرکت ۳۴ سال دیگر به چنین رشدی ادامه می‌داد می‌توانست کل اقتصاد آمریکا را در خود جذب کند). امروزه برکشایر ۱۱۲۰۰۰ کارمند و سالی ۳۰ ملیارد دلار درآمد دارد.

در نهایت این سوال مطرح می‌شود که وارن بافت چه کار متفاوت (و بهتری) از دیگران انجام داده است؟‌ این کارها چیزی بیشتر از خرید سهام یا یک سرمایه‌گذار خوب بوده است؟ وارن بافت همچون مدیرعاملی عمل می‌کند که گویی مالک کل شرکت است. او چارچوبی ایجاد کرده بود که به او اجازه می‌داد ۳ وظیفه‌ مشخص را به بهترین شکل ممکن انجام دهد:

- راهنمایی و انگیزه دادن به افراد توانمند

- تخصیص سرمایه به شکلی هوشمندانه

- باقی ماندن در حوزه‌ صلاحیت‌ها

درنتیجه چالشی که برای تقلید کردن از وارن بافت و شرکت برکشایر هاتاوی وجود دارد این نیست که سهام‌های بهتری خریداری کنید، بلکه این است که مدیر عامل بهتری باشید.

بازاهای سرمایه میدان پیچیده‌ای در برابر ما قرار می‌دهند که در آنها باید با وارن بافت رقابت کنیم. کسی که سرمایه‌ شخصی‌اش ۶۷ میلیارد دلار است و امروزه سومین میلیاردر در جهان محسوب می‌شود. همچنین این بازارها فرصت‌های زیادی برای اشتباه کردن برای شما فراهم می‌کنند که باعث می‌شود بازگشت سرمایه‌تان خیلی معمولی باشد و رشدتان را با کندی مواجه می‌کند. اما بافت قادر است فرصت‌ها را به خوبی تشخیص دهد. او می‌تواند اشتباهات تصمیم‌گیری را پیدا کند و از اشتباهاتش درس بگیرد. او این ویژگی‌ها را با شیوه‌ای از مدیریت ترکیب کرده تا استعدادهایش را به نمایش بگذارد. او همچنین مدیرانی را در برکشایر هاتاوی استخدام کرد که با خودشان سرمایه و استعداد به شرکت می‌‌آوردند. وارن بافت زمانی که مدیر شرکت بود سعی می‌کرد مانند مالک کل شرکت عمل کند. او متوجه شده بود که وادار کردن بقیه مدیران شرکت به رفتار کردن همچون مالکان شرکت کار بسیار دشواری است. نتیجه‌ نهایی این بود که بافت سرمایه را در مکان و زمانی به کار می‌گرفت که می‌دید مناسب‌تر است. بافت می‌گوید: «زمانی که بازگشت سرمایه عادی است، بدست آوردن پول بیشتر با سرمایه‌گذاری بیشتر دستاورد بزرگی نیست. شما خودتان هم می‌توانید با نشستن روی صندلی راحتی‌ به نتایج مشابه دست پیدا کنید. کافی است سرمایه‌تان در حساب پس‌انداز‌ را ۴ برابر کنید تا سودی که از بانک می‌گیرید ۴ برابر شود.» او متوجه شده بود «اگر درآمدهای متراکم شده به شیوه‌ای نابارور به کار گرفته شوند، اقتصاد شرکت برکشایر خیلی زود نابود خواهد شد.» درنتیجه تمرکز او برای اختصاص دادن سرمایه حول این واقعیت می‌چرخید. به طور ایده‌آل او ترجیح می‌داد فرصت‌هایی برای سرمایه‌گذاری مجدد پیدا کند و سرمایه‌ مازاد شرکت را در کسب‌وکارهای موجود به کار بگیرد. توانایی کلیدی بافت این است که می‌تواند از کسب‌وکارهای موفق پول خوبی بدست آورد و این پول را در جای دیگری سرمایه‌گذاری کند.